ABC zdrowia człowieka


„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz”. Cytat tej fraszki jest powszechnie znany i powtarzany. Jednak ile osób tak naprawdę go rozumie? Chodzi w nim o to, że przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że jesteśmy na co dzień zdrowi. Dopiero gdy przytrafi nam się jakaś choroba, zaczynamy się martwić, zdawać sprawę z tego, że zdrowie nie jest dane nam na zawsze. Dopiero w sytuacji kryzysowej zaczynamy o nie dbać.
Można jednak zapobiegać, a nie tylko leczyć. Jeśli odpowiednio zaplanujemy poddawanie się badaniom profilaktycznym, zmniejszamy ryzyko zaskoczenia nas przez chorobę. O co należy więc regularnie dbać?

Do minimum zalicza się przeprowadzenie badań krwi. Warto raz w roku oddać krew do przebadania, żeby sprawdzić swój stan zdrowia. Wiele osób odwleka badanie ze strachu przed igłą. W tym przypadku warto po prostu poinformować o tym pielęgniarkę, a ta odpowiednio się nami zajmie.

Do lekarzy, których należy odwiedzać przynajmniej raz w roku, należy dentysta. Pamiętajmy, że zaniedbanie stanu jamy ustnej może nas sporo kosztować, ponieważ poważne, rozwijające się latami ubytki w zębach nie tylko wymagają drogiego leczenia, ale wpływają też na ogólny stan zdrowia. Potwierdzi to nie tylko każdy stomatolog bemowo, ale i lekarz rodzinny.

Kobiety muszą również pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa i przeprowadzaniu cytologii. Badanie jest krótkie i bezbolesne, a może wykryć poważne zmiany chorobowe.